Sunday, May 10, 2015

Signs and posters

Seen lately.

I was surprised to see Annie's mac 'n cheese at Spinney's. I was also surprised to see that it costs 17.50dhs per box ($4.76). PER BOX. Does it cost that much in the US and I'm just out of touch? I mean, I spent close to $10 on a (big) box of Cheerios a few months ago, but still.


Student elections were last week. Enjoy the posters! I always do, every year.

This is not a sign or poster, but is in fact a flavor of chips called Labneh and Mint! Do you have Labneh and Mint potato chips? (Labneh is like yogurt.)

8 comments:

Crys said...

Usually it is less than $2.00 a box...like you can get a 6 pack at Costco is like 11 something. No yogurt and mint chips Herr but I eat a lot of jalepeno chips and they are delicious.

Aimee said...

At the grocery store in Denver it's around $4 but on sale it's more like $2.50, however, I get our pack at Costco for $14 and it has 12 or so boxes.

Merkley Jiating said...

I buy the cheap Mac and cheese if we ever buy it. It is around 40 cents a box at Walmart.

Merkley Jiating said...

I would like to try those chips! They sound like a gyro!

Bridget said...

OK, so it can be pricey in the US, too.

Emily, even the "cheap" macaroni and cheese is around $1.75/box here. But I keep it on hand for emergencies. :)

Liz Johnson said...

No yogurt/mint chips here, but we do have cappuccino-flavored chips, which makes me cringe. I feel like Lay's product development team functions mostly on dares lately.

Ariana said...

Our local Smiths often has Annie's mac & cheese for $1/box.

Jen and Joe. said...

I can get Annie's mac 'n' cheese for between $1-1.50/box. I've *also* seen the cappuccino chips, Liz, and...ugh...I fear for the human race.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails